18

Kodėl reikia rinktis individualų namo projektą?

Dažnas iš mūsų pagalvojame apie namus, gal net apie nuosavą namą, – tą vietą, kur bus ramybės oazė grįžus iš darbų, kur vasaros rytą su kavos puodeliu basomis kojomis išeisite ant žalios pievos pasidžiaugti švelniais rytmečio spinduliais, kur gims ir augs vaikai, kur šeima erdvioje svetainėje susirinks vakarais pasidalinti praėjusios dienos įspūdžiais, o gal kažkam vienui vienam norisi visu tuo gėriu ir erdvėmis džiaugtis?

Ar pagalvojate kada, – kad individualaus namo projektas gali sukurti pridėtinę vertę? Kad Jūsų namas ir ir Jūsų namus supantys kaimynų namai, pastatyti pagal individualius projektus, taip pat kelia ir jūsų gyvenamojo rajono vertę? Arba priešingai, prestižiniame rajone, kažkur greta individualių ir išskirtinės architektūros namų, atsirastų naujas kaimynas, statantis ekonominės klasės namuką, pasirinktą iš kartotinių namų katalogo – tai vienas toks namukas sugadintų Jūsų rajono vertę ir vizualią rajono estetiką.

Individualus namas turi sukurti pridėtinę vertę savo architektūrine išraiška, ir būti patogus Jums gyventi. Ir kalbant apie architektūrinę išraišką – tai nėra kalbama apie brangias fasadines medžiagas – kartais visai nereikia brangių medžiagų, kad namas atrodytų išskirtinis. Namas gražus ir estetiškas gali būti pasitelkiant architektūrines priemones – išraišką, tūrių kompoziciją, fasado spalvinius sprendimus, medžiagiškumą.

Kodėl reikia rinktis projektuoti individalų namo projektą, o ne išsirinkti kartotinį namo projektą?

Pirmoji priežastis – tai finansai. Nesusidūrę su namų statybomis žmonės, šiuo atveju klientai, galvoja kad tipinis/kartotinis namo projektas yra pigesnis spendimas. Pigiau gali būti nežymiai, nes paties namo projektas – planai, fasadai, pjūviai, ir konstrukcijų brėžiniai, jau yra parengti – ir ties čia baigiasi tas “pigiau”, nes toliau seka visos procedūros, kurios yra privalomos ir atitinkamai kainuoja nepriklausomai, ar namas projektuojamas individualiai, ar jis perkamas kaip kartotinis – tai yra: pagal poreikį rengiami lauko vandentiekio, nuotekų, elektros, dujotiekio projektai, skaičiuojamas namo energinis naudingumas, daromi sklypo grunto tyrimai, ties būsimo namo kampais, ir pamatų projektas, vėliau projekto derinimo ir statybų leidimo gavimo procedūros. Kodėl išskyriau “pamatų projektas” – ogi nesvarbu, kad namas gali būti kartotinis, ir antžeminės dalies konstrukcijų brėžiniai padaryti, – bet jūsų sklypas ir jo gruntiniai duomenys juk nėra kartotiniai – net tame pačiame sklype – per namo ilgį, gruntas gali labai stipriai skirtis, ir pamatai yra projetuojami pagal grunto goeloginių tyrimų duomenis. Taigi, – bendroje sumoje projektuotis individualų namo projektą brangiau gali būti tik ties specialiai Jums sukurto namo architektūros brėžiniais ir konstruktyvo projektu, – bet vertinant kad net kartotonis projektas kainuoja sumą „x“, individualus namo projektas gali kainuoti brangiau tik procentine išraiška nuo sumos „x“, bet ne kartais.

Antroji priežastis – sklypas. Jūs turbūt ilgai rinkotės, ieškojote sklypo, kuris būtų Jums patrauklioje vietoje – ar tai geografiškai patogi vieta susisiekimo atžvilgiu, ar tai atsiverianti nuostabi panorama, ar tai užstatyta sodo bendrija, ar tai būtų prestižinis rajonas su erdviais sklypais ir išskirtine kaiminyste, o gal jūsų sklype yra išraiškingas reljefas, kuris gali pagerinti arba kardinaliai pabloginti projektavimo situaciją? Būtent dėl sklypo ir jį supančios kaiminystės, reikėtų rengti individualų namo projektą, kadangi architektai yra tam paruošti ir atitinkamas studijas baigę specialistai, drįstu teigti, kad turintys projektavimo srityje truputį daugiau kompetencijos, negu statytojas, besistatąs pirmąjį savo namą. Nenoriu išgąsdinti – architektas nesusiprojektuos, ir jūs nepastatysite postamento architektui. Ne, taip nėra. Architektas suprojektuos geriausią individualų namą būtent Jums – pagal Jūsų asmeninius poreikius, ir pagal sklypą supančią urbanistinę arba gamtinę aplinką. Architektas su Jumis daug bendraus, daug kalbėsis, diskutuosite apie skirtingus Jūsų namui projektinius pasiūlymus, kol rasite TĄ aukso viduriuką, kuris taps Jūsų namu. Būtent tai ir yra architektūros ir projektavimo menas – įvertinus daugybę veiksnių, suprojektuoti geriausią variantą, realizuoti geriausius sprendimus.

Trečioji priežastis – individualus namas – nebūtinai brangus. Tai gali būti ir mažo biudžeto namas, tačiau parinkus teisingus sprendimus, su namo forma ir tūriu derančias medžiagas, estetišką langų kompoziciją – galima suprojektuoti mažo biudžeto, tačiau geros architektūros pavyzdžių. Gera architektūra – nebūtinai reikalauja didelio finansinio indėlio, – labiau reikalauja architekto darbo indėlio, kūrybinių sugebėjimų ir kompetencijos. Daugelis statančiųjų namus net nesusimąsto apie projekto svarbą ir mano, kad projektas, tai tik statybų proceso formalumas, ir įrankis statybų leidimui gauti. Bet juk ne statybininkas, be išsilavinimo dedantis plytas ir mūryjantis yra jūsų namo ir gyvenimo sėkmės garantas, o architektas – tas žmogus, kuris sukuria kokia bus jus supanti aplinka, kiek patogiai suplanuotas namas, keik racionalus planinis sprendimas, kaip vizualiai gražiai ir išraiškingai atrodys Jūsų namas. Retas, kuris apie tai susimąsto.

Ketvirtoji priežastis – architektūrą kuria ne tik architektas, bet ir užsakovas. Ir tai yra tiesa. Jūs gal nesusimąstote, bet projektuojant Jūsų svajonių namą, architekto darbas prasideda būtent nuo to, kai Jūs kaip užsakovas pasakojate savo šeimos poreikius, gyvenimo įpročius, specifinius pomėgius it kita. Atitinkamai architektas savo pirmąjį indėlį į namo projektą padaro kalbėdamas apie grožio ir estetikos sampratą, bei apie namo funkcionalumą. Todėl architektui labai svarbu yra kalbėtis su užsakovu ir padėti susiorientuoti, tačiau architektas neturi primesti savo sprendimų. Dėl to, kalbant apie individualių namų architektūrą, mėgstu sakyti jog architektūra – tai bendra užsakovo ir architekto vertybių visuma. Dirbant su architektu ir kuriant individualų namo projektą – Jūs turėsite maksimaliai patogų namą, racionaliai suplanuotas erdves, zonas ir kambarius. Netgi sklype namas bus kiek galima racionaliausiai suprojektuotas. Individualus projektas – tai idealus namas užsakovo poreikiams ir sklypo pritaikymui.

Penktoji priežastis – architektai dažniausiai dirba ir bendradarbiauja su kolegomis, geriausiais savo srities specialistais – inžineriais ir konstruktoriais, su kuriais per daug metų ir projektų yra suradę sėkmingo bendradarbiavimo receptą, susiderinę geriausias projektavimo kainas ir draugišką bendravimą – tai reiškia, jog Jūsų projektas sklandžiai bus vystomas tarp seniai tarpusavyje dirbančių kolegų ir projekto kaina bus optimaliausia.

Kaip rasti architektą?

Jeigu užsakovo poreikiai yra didesni negu minimalūs, ir supranta, kad kokybiškas projektas yra pagrindų pagrindas, kuriame jis su savo šeima gyvens visą gyvenimą ir kurs savo šeimos istoriją, tuomet ieško architekto individualiam namo projektui. Dažniausias ir patikimiausias būdas surasti architektą – tai pažįstamų ir draugų rekomendacijos. Taip pat neapsiriksite radę architektą, kurio darbai, stilius ir braižas Jums patinka, kurio projektų estetika Jums yra priimtina. Svarbiausia, kad architektas užsakovui būtų patarėjas ir konsultantas, kuris paaiškintų statytojui, argumentuotų sprendinius, su kuriuo galima būtų atvirai šnekėtis.

Kas sudaro projekto kainą?

Individualių namų projektų kainos įvairios. Nuo ko jos priklauso? Daug priklauso nuo sklypo vietos – ar sklypas erdvus, ar reljefas lygus, o gal yra ant šlaito; užstatymo – ar aplinkiniai sklypai tankiai užstatyti ar yra erdvės; norimo namo didumo – kvadratūros; inžinerinių tinklų; kokio sudėtingumo namo architektūra: ar reikės projektuoti specialias konstrukcijas ar ne; ar projektuojamas interjeras bei aplinka ar ne; ar užteks poros pasiūlymų, ar reikės daugiau, ir dar daugybė kitų įvairiausių klausimų.

Nuoširdžiai Jūsų,
architektė Inga Martinonytė