Lukiškių pliažas „OPEN BEACH“

Lukiškių aikštė, Vilnius

Lukiškių pliažas „OPEN BEACH“

2020 birželio 23 d. atidarytas plačiai visuomenėje nuskambėjęs Lukiškių pliažas – dirbtinis paplūdimys „Open Beach„.

Visuomeniškai ir kultūriškai svarbioje Vilniaus miesto aikštėje sukurti tokio masto idėjinį projektą buvo rimtas iššūkis. Kuriant pliažo instaliaciją buvo labai svarbu atsižvelgti į Lukiškių aikštės urbanistinę struktūrą, išlaikyti pagrindines pėsčiųjų ir dviratininkų judėjimo kryptis, sukurti aikštės atžvilgiu proporcingą erdvę ir parinkti funkcinius elementus, priartinančius instaliaciją prie pajūrio paplūdimio stilistikos.

  • Medinis takas „per kopas“ padėjo išlaikyti pagrindinę pėsčiųjų judėjimo per Lukiškių aikštę ašį bei atskyrė skirtingas užsakovo numatytas veiklos zonas abipus medinio tako.
  • Vakarinėje instaliacijos dalyje sukurta poilsio zona su paplūdimio gultais ir hamakais; čia svarbų vaidmenį užėmė lauko ekranas, kuris paplūdimio stilistiką sustiprino įrašu iš Palangos pliažo ir jūros bangų garsais; projekto reklaminis partneris rengė nemokamus vakaro filmų seansus.
  • Rytinėje instaliacijos dalyje įrengta aktyvioji zona su paplūdimio tinklinio aikštele.
  • Griežtą stačiakampio aikštės betono stilistiką sušvelnino abipus tako įrengti rieduliai ir smilginiai augalai.

Visi instaliacijos elementai turėjo ne tik dekoratyviąją, bet ir realiai veikiančią funkcinę vertę – tikra paplūdimio tinklinio aikštelė, tikri paplūdimio gultai, tikri paplūdimio skėčiai, tikra persirengimo kabina (beje, pagal tiesioginę paskirtį naudota!)

Projektuojant instaliaciją laikytasi universalaus dizaino principo, todėl atsižvelgiant į žmonių su negalia poreikį, tiek takai, tiek persirengimo kabina buvo įrengti su nuolydžiu žmonių su negalia judėjimui.

Lukiškių pliažas buvo labiausiai konceptualus projektas mano kaip architektės karjeroje, taipogi garsiausiai nuskambėjęs ir sulaukęs įvairių visuomenės nuomonių, politinio atgarsio. Vis dėlto svarbiausia, kad ši vieta buvo pamėgta miestiečių – tą geriausiai įrodo grotažymių #openbeach  ir #openbeachVilnius populiarumas internete.

Skaitykite apie šį įvykį čia.

Projekto autorė – architektė Inga Martinonytė
Ačiū fotografui Adomui Svirskui už įamžintas akimirkas iš dangaus
Ačiū fotografui Evaldui Čingai už atidarymo akimirkas